Rūtos Šepetys romanas „Tarp pilkų debesų“ nominuotas prestižiniam vaikų literatūros apdovanojimui – Andrew Carnegie medaliui

Rūtos Šepetys romanas „Between Shades of Gray“ („Tarp pilkų debesų“), pasakojantis apie lietuvę paauglę, kuri kartu su visa šeima buvo išsiųsta į sovietų lagerį Sibire, kartu su Andy Mulligano kūriniu „Trash“ („Šiukšlės“) pateko tarp aštuonių knygų, kurios buvo pristatytos garbingam Bibliotekų ir informacijos profesionalų instituto (CILIP) teikiamam Andrew Carnegie medaliui. Laureatai bus skelbiami birželio 14 dieną Barbican Centre, Londone.

Į šį sąrašą pateko ir du ankstesni laimėtojai – Davidas Almondas bei Patrickas Nessas. Anksčiau šį medalį yra pelnę tokie žinomi rašytojai kaip Arthuras Ransome`as, Noel Streatfeild ir Philipas Pullmanas.
A. Mulligano knyga Trash pernai sukėlė sąmyšį, kai buvo išbraukta iš sąrašo „Blue Peter“ apdovanojimui – dėl daugybės keiksmų ir smurto ji buvo pripažinta „nederama“.

Į A. Carnegie sąrašą, kurį renka bibliotekos, pateko keturi debiutiniai vaikų literatūros romanai, kuriuos parašė R. Šepetys, Lissa Evans, Ali Lewis ir Annabel Pitcher. Be to, šiame sąraše dominuoja knygos, skirtos kur kas jaunesniems skaitytojams – 12 metų ir jaunesniems. Ankstesnių metų sąrašai būdavo orientuoti į paauglius ir jaunus suaugusiuosius. „Visos knygos galiausiai yra apie grožį bei gyvenimo viltį ir yra gražiai parašytos“, – sakė knygas atrinkusios komisijos pirmininkė Rachel Levy.

Carnegie medalis kasmet įteikiamas rašytojui už geriausią knygą vaikams. Apdovanojimas įsteigtas 1936 metais didžiam škotų kilmės filantropui Andrew Carnegie (1835–1919) atminti. Carnegie buvo pramoninkas, plieno magnatas, vienas turtingiausių pasaulio žmonių ir vienas dosniausių filantropų. Jis rėmė mokslą, kultūrą, įkūrė taikos fondą, per 56 milijonus dolerių paaukojo bibliotekoms. Kažkada sau yra pasakęs: „Jei kada nors praturtėsiu, įkursiu nemokamas bibliotekas“. Ir savo pažadą išpildė.

Visas nominuotų knygų sąrašas:

• Davidas Almondas My Name Is Mina (Mano vardas yra Mina)
• Lissa Evans Small Change For Stuart (Nedideli pokyčiai dėl Stiuarto).
• Sonya Hartnett The Midnight Zoo (Vidurnakčio zoologijos sodas)
• Ali Lewis Everybody Jam (Visų džemas)
• Andy Mulliganas Trash (Šiukšlės)
• Patrickas Nessas A Monster Calls (Monstro skambučiai)
• Annabel Pitcher My Sister Lives On The Mantelpiece (Mano sesuo gyvena ant židinio atbrailos)
• Rūta Šepetys Between Shades Of Gray (Tarp pilkų debesų).