Norvegijoje bus pristatyta dailininkės Sigutės Ach kūryba

Penktadienį, gegužės 4 d. savo kūrybos pristatymo turą Norvegijoje pradės pasakų rašytoja, vaikų knygų dailininkė Sigutė Ach. Pirmasis renginys įvyks Bergene, Šv. Povilo mokykloje (St. Paul skole). Gegužės 5 d. Sigutė Ach susitiks su Stavangerio miesto vaikais Stavangerio bibliotekoje ir kultūros rūmuose „Sølvberget", o gegužės 6 d. ji  susitiks su Osle gyvenančiais vaikais LR ambasados konferencijų salėje. Autorės kūryba Norvegijoje pristatoma pirmą kartą.

Tą pačią dieną Norvegijos sostinėje vyks jau šeštą kartą organizuojama kasmetinė šventė - raiškiojo skaitymo konkursas, kurį organizuoja NLB lituanistinė sekmadieninė mokykla „Gintaras", bendradarbiaujant su LR ambasada Osle bei LR kultūros atašė Danijoje, Islandijoje ir Norvegijoje. Šiame renginyje kasmet kviečiami dalyvauti ne tik „Gintaro" mokyklos mokiniai, bet ir kitose Oslo mokyklose besimokantys lietuvių išeivijos vaikai. Dėl renginio populiarumo dalyvių skaičius kiekvienais metais didėja. Gražia tradicija jau tapo ir tai, kad į renginį kviečiamas šiuo metu populiarus vaikų knygų rašytojas arba dailininkas iš Lietuvos.

Konkurse dalyvaujančių vaikų pastangas kartu su kitais žiuri komisijos nariais vertins ir viešnia Sigutė Ach, juos apdovanos vardiniais diplomais bei savo iliustruotomis knygomis.

Susitikimo su lietuvių išeivija Osle metu autorė pristatys savo kūrybą vaikams ir suaugusiesiems, atsakys į susirinkusiųjų klausimus, dalins autografus ir surengs kūrybines dirbtuves vaikams, kartu su jais lies akvareles.

Sigutė Ach - viena žymiausių vaikų knygų iliustruotojų Lietuvoje. Ši dailininkė ir pasakų vaikams rašytoja juokais save vadinanti pačia nerimčiausia Lietuvos kūrėja, nes paklausta, ką veikia, šypsodamasi atsako: „Nieko rimto". Už tokią iš pirmo žvilgsnio nerimtą, tarsi juokais, netyčia atsiradusią žaismingą kūrybą ši dailininkė Lietuvoje mylima jau daugiau kaip dešimtmetį. Piešti miniatiūras, atvirukus, iliustracijas vaikų knygoms ir rašyti tekstus Sigutė Ach pradėjo 1995 metais.

Vėliau su savo draugu A. Vereckiu įkūrė leidyklą „Nieko rimto" ir į pasaulį išleido daugybę savo pieštų paveikslų reprodukcijų bei įvairių autorių pasakų knygelių, džiuginančių ir vaikų, ir suaugusiųjų širdis.  Jos paveikslėlių ir iliustracijų veikėjai - linksmi, sparnuoti, gėlėti gyvuliukai, žvėreliai, augalai, besišypsantys angelėliai...  Jos kūrybos pasaulis - niekad nesibaigianti vaikystė.

Autorė yra pati parašiusi dvi paveikslėlių knygas vaikams: Ambrozijus, Purkius ir angelas, Ambrozijus pradeda pirmas. Tarp kitų rašytojų iliustruotų knygų yra ir vaikų pamėgto  Vytauto V. Landsbergio Arklio Dominyko meilė, Pelytė Zita, Berniukas ir žuvėdros, Arklio Dominyko meilė ir kitų talentingų Lietuvos ir užsienio kūrėjų knygelės. Rašytoja yra iliustravusi apie 20 knygų, iš kurių 5 yra pelniusios įvairius apdovanojimus.

Literatūrinių renginių ciklas Norvegijoje organizuojamas, bendradarbiaujant: Norvegijos lietuvių bendrijai, LR kultūros atašė Danijoje, Islandijoje ir Norvegijoje, LR ambasadai Osle, Bergeno lietuvių bendruomenei, Rogalando lietuvių bendrijai ir leidyklai „Nieko rimto". Renginį parėmė Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, LR Užsienio lietuvių departamentas, Stavangerio biblioteka ir kultūros rūmai „Sølvberget" ir Bergeno mokykla „St. Paul skole".

Liana Ruokytė-Jonsson
LR kultūros atašė Danijoje, Islandijoje ir Norvegijoje