Lietuvoje žinomo rašytojo Jaroslavo Melniko kūrybos „debiutas“ Ukrainoje

Rašytojo Jaroslavo Melniko vardas Lietuvos skaitytojui žinomas gerai. Jo kūrinius spausdina lietuvių kultūriniai žurnalai ir savaitraščiai. Jį vertina skaitytojai ir pripažįsta literatūros pasaulio profesionalai – dukart jo knygos pateko į Lietuvos skaitytojų renkamą „Metų knygos“ penketuką ir du kartus Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslininkų buvo išrinktos į Kūrybiškiausių knygų dvyliktukus. Autorius apdovanotas Jurgio Kunčino literatūrine premija, nominuotas Europos knygos prizui. Jo romaną prancūzų kalba Les Parias d’Eden (Išguitieji iš Edeno) išleido viena didžiausių Prancūzijos leidyklų „Robert Laffont“. Tačiau Ukrainoje, su kuria, pasak rašytojo, jį sieja tolima praeitis,  jo vardas iki šiol buvo labiau siejamas su literatūros kritika ir filosofija. Grožinė Jaroslavo Melniko kūryba ukrainiečių kalba atskira knyga šį pavasarį publikuojama pirmą kartą. Šia proga „Lietuviškos knygos“ parengė interviu.

Pavadinimu Телефонуй мені, говори зі мною (Skambink man, kalbėk su manimi) debiutinę J. Melniko grožinę knygą išleido prestižinė Kijevo leidykla „Tempera“. Apysakų ir apsakymų rinktinėje ukrainiečių kalba  skelbiami paties autoriaus atrinkti geriausi jo kūriniai. Knygos sutiktuvių proga gegužės 16–18 d. Kijeve ir Lvove vyks literatūriniai renginiai, kuriuose dalyvaus autorius.

Gegužės 16 d. vyks apvalaus stalo diskusija apie literatūros kritikos problemas, kurioje rašytojas papasakos apie literatūrinį kontekstą Lietuvoje. Ta pačią dieną numatytas autoriaus interviu Ukrainos nacionaliniam radijui.

Gegužės 17 d. knyga Телефонуй мені, говори зі мною bus pristatyta pagrindiniame Kijevo knygyne „Є“. („Є“ – tai specifinė ukrainiečių abėcėles raidė, kuri perteikia du garsus ir lietuviškai skamba kaip „je“. Tuo pat metu tai ir žodis, kuris ukrainiečių kalboje reiškia „yra“).

Gegužės 18 d. vyks knygos sutiktuvės centriniame Lvovo knygyne. Susitikimuose Kijeve ir Lvove dalyvaus Ukrainos rašytojai, kritikai, žurnalistai, o juos moderuos Nacionalinio universiteto „Kijevo Mogilianska akademija“ profesorius ir žinomas literatūros kritikas, pagrindinės Ukrainos literatūrines svetainės Litakcent vyriausiasis redaktorius Volodymyras Panchenko.

Vizitą ir knygos pristatymo renginius Ukrainoje J. Melnikas vertina kaip svarbią kultūrinę misiją – savo skaitytojams jis žada kalbėti ne tik apie savo kūrybą, bet ir apie kultūrinį gyvenimą Lietuvoje, Lietuvos pasiekimus. Pasak, rašytojo, Ukrainoje Lietuva turi labai gera įvaizdį, ukrainiečiai nori žinoti daugiau apie mūsų šalį ir kultūrą. Lietuva rėmė Ukrainos narystę Europos Sąjungoje. Pastaruoju metu vyksta Ukrainos ir Lietuvos rašytojų bendradarbiavimas. Lietuvos rašytojai vyksta į Lvovo knygų mugę, o rašytojai iš Ukrainos svečiuojasi Vilniaus knygos mugėje. Praėjusį rudenį prozos festivalyje „Europos literatūros dienos Šiauliuose“, kartu su J.Melniku, kitais Lietuvos rašytojais bei svečiais iš Prancūzijos, dalyvavo žinomas Ukrainos prozininkas Tarasas Prochazko.

 Keletas faktų apie Jaroslavo Melniko kūrybos įvertinimą Lietuvoje

  • 1996 m. „Geriausio metų apsakymo“ konkurso laureatas;
  • 2004 m. „Imbiero vakarų“ (Jurgiui Kunčinui skirti prozos skaitymai) trumposios prozos konkurso nugalėtojas. Prizas „Be rėmų / be tabu“ už neformalius tekstus neoficialioje aplinkoje;
  • 2007 m. Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas įtraukė Pasaulio pabaigą į kūrybiškiausių 2006 m. knygų 12-uką;
  • 2008 m. J.Melnikui įteikta respublikinių prozos skaitymų „Imbiero vakarai“ pagrindinė – Jurgio Kunčino premija;
  • 2007 m. Pasaulio pabaiga išrinkta į „Metų knygos“ penketuką;
  • 2008 m. Labai keistas namas įtrauktas į ilgąjį „Metų knygos“ sąrašą;
  • 2009 m. Tolima erdvė išrinkta į „Metų knygos“ penketuką;
  • 2011 m. Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas įtraukė Kelią į rojų į kūrybiškiausių 2010 m. knygų 12-uką;
  • 2011 m. Kelias į rojų nominuotas Europos knygos prizui (Europe book prize);
  • 2011 m. Kelias į rojų įtrauktas į ilgąjį „Metų knygos“ sąrašą.