Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatės Vandos Juknaitės knyga įkvėpė režisierę Giedrę Beinoriūtę sukurti netikėtą dokumentinį filmą

Tariamas iš tamsos – knyga, tapusi įkvėpimo šaltiniu ir padėjusi atsirasti naujam Giedrės Beinoriūtės filmui „Pokalbiai rimtomis  temomis“ – bus išleista pakartotinu tiražu,“ – sako Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos direktorė Giedrė Šorienė. „Išleidžiame, nes knyga sulaukė didelio populiarumo tarp skaitytojų, buvo labai greitai išpirkta,“ – teigia Giedrė Šorienė.

Nacionalinės premijos laureatė Vanda Juknaitė 2007 metais pirmąkart išleistoje knygoje Tariamas iš tamsos kalbasi su ypatingo likimo vaikais. Čia netikėtai atsiskleidžia vaikų gebėjimas samprotauti svarbiais būties klausimais. „Pokalbiai su vaikais ypatingi tuo, kad žodžiai čia neturi beveik jokios reikšmės. Mes neišgirsime jokios išbaigtos sentencijos. Svarbiausia čia yra santykis. Vaikai įtraukia mus į santykį. Santykį, kuriame mes išgirstame ne tik juos, bet ir pačius save“ – mintimis dalijasi rašytoja.

Prieš keletą metų Vandos Juknaitės knygą perskaičiusi vienu įkvėpimu, režisierė G. Beinoriūtė galvojo ne apie filmą, o apie gyvenimą, nes knyga pasirodė geresnė už bet kokį gyvenimo vadovą. „Kada atsirado mintis sukurti filmą iš pokalbių su vaikais, tiksliai nepamenu. Tiesą pasakius, tai atrodė praktiškai neįmanoma. Juk viena yra prieiti prie vaiko su pieštuku ir sąsiuviniu, o visai kas kita – su kino kamera, mikrofonu ir dar penkiais kolegomis. Bet kuo labiau neįmanoma, tuo įdomiau pabandyti,“ – sako režisierė Giedrė Beinoriūtė.

Filmas „Pokalbiai rimtomis temomis“ – kalba apie pasaulį, kuriame gyvename, keičia požiūrį į vaikus, suteikdamas galimybę pažiūrėti į juos rimtai, pamatyti ne vaikų, o visų mūsų problemas.

„Man atrodo, kad pagrindinis mano filmo ir V. Juknaitės knygos panašumas yra tas, jog jie abu turi terapinį poveikį. Todėl visi ieškantys, išsiilgę, nuliūdę, pasimetę, viską žinantys, nieko nežinantys, tiesiog ateikit,“ – ragina filmo „Pokalbiai rimtomis temomis“ režisierė G. Beinoriūtė.

Pakartotinis knygos „Tariamas iš tamsos“ tiražas knygynus žada pasieketi spalio viduryje.

Filmas „Pokalbiai rimtomis temomis“

Tai filmas be išorinio veiksmo, dekoracijų, peizažų ir specialiųjų efektų. Pagrindiniai filmo herojai,  vaikai ir paaugliai, apdovanoti ypatingu gebėjimu apsakyti juos supantį pasaulį. Intymūs minimalistine maniera nufilmuoti pokalbiai su jais atskleidžia kartais melancholišką, kartais juokingą, kartais dramatišką šiuolaikinio pasaulio vaizdą. Filme keliami klausimai apie vienatvę, meilę, Dievą, pasaulį, žmogaus ryšį su kitu žmogumi. „Pasaulis – tai žmonės.“ „Jūs ką, netikit į Dievą? Tai galiu išmokint, kaip pradėt tikėt…“

Kūrybinė grupė

Režisierė ir scenarijaus autorė  Giedrė Beinoriūtė
Operatorius  Audrius Kemežys

Režisierės asistentė  Miglė Levickienė
Montažo režisieriai Danielius Kokanauskis ir Giedrė Beinoriūtė
Garso režisierius Saulius Urbanavičius
Kompozitorius Gediminas Gelgotas
Prodiuserė  Jurga Gluskinienė
Dokumentinis, 65 min., studija „Monoklis“

NUO SPALIO 12 dienos Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos Forums Cinemas kino teatruose.