Susitikimas su Tomu Venclova Lietuvos Respublikos ambasadoje Berlyne

Photo: 
Tatjana Venclova

2012 m. gruodžio 11 d. LR ambasadoje Berlyne įvyks susitikimas su vienu žinomiausių lietuvių poetu – Tomu Venclova. Vakaro metu poetas skaitys savo tekstus lietuvių kalba, dalinsis mintimis apie Lietuvą, jos kultūrinius bei politinius kontekstus.  

Rimvydas Šilbajoris rašė, jog Tomas Venclova – „poetų poetas“ ir „poezijos poetas“, Stanislawas Barańcakas teigė, jog: „Tomas Venclova priklauso tam siauram XX a. išeivių iš Rytų Europos ratui ir priskiriamas prie tokių poetų kaip Jozefas Brodskis ar Česlovas Milošas, kurie darė įtaką pasaulinei poezijai ironija, dalyvavimu ir atsiskyrimu, moraliniu ir meniniu meistriškumu.“

Pats poetas yra rašęs: „Poezija primena Achilo skydą. Tai daiktas tarp kitų daiktų – ir gal visų gražiausias daiktas. Jis savaip atkartoja pasaulį ir savo spindesiu jį apšviečia. O drauge tai skydas. Laimė, ne kardas, ne kulkosvaidis, ne tankas. Bet vis dėlto skydas.“

Apie autorių

Tomas Venclova – poetas, vertėjas, rašytojas, literatūros tyrinėtojas, publicistas. Baigęs lituanistikos studijas Vilniaus universitete, jis dirbo istorijos fakultete, vėliau tapo Jeilio universiteto slavų literatūros profesoriumi. T. Venclova yra Vytauto Didžiojo universiteto bei Liublino universiteto garbės daktaras, istorinį vaidmenį Lietuvoje suvaidinusios Helsinkio grupės narys.

Poetas debiutavo mokslo populiarinimo knyga Raketos, planetos ir mes (1962), pirmąja poezijos knyga Kalbos ženklas (1972), vėliau išleido dar kelias poezijos knygas, literatūrologinių darbų, eseistikos bei publicistikos rinkinių. T. Venclovos poezijos ir esė versta į anglų, lenkų, rusų, vengrų, čekų, slovėnų ir kitas kalbas. Vokiečių kalba pasirodė jo poezijos knyga Gespräch im Winter (Pašnekesys žiemą, vertė Claudia Sinnig ir Durs Grünbein, 2007), knyga apie Vilnių Vilnius. Eine Stadt in Europa (Vilnius. Miestas Europoje, vertė Claudia Sinnig, 2006) bei kiti tekstai. T. Venclova pats yra išvertęs A. Achmatovos, B. Pasternako, J. Brodskio, T.S. Elioto, O. Mandelštamo bei kitų poetų eilėraščių.

2000 m. Tomui Venclovai paskirta Lietuvos nacionalinė premija, 2005-aisiais – Jotvingių premija už poezijos knygą Sankirta, 2009 m. jis buvo išrinktas metų Tolerancijos žmogumi, 2012-aisiais pelnė LR kultūros ministerijos garbės ženklą.

Susitikimas su Tomu Venclova vyks gruodžio 11 d. 18.30 val. Lietuvos Respublikos ambasadoje Vokietijoje (Charites str. 9, D-10117, Berlin).

Organizatoriai: LR ambasada Vokietijoje.
Partneriai: „Lietuviškos knygos“ / Tarptautinių kultūros programų centras

Informaciją parengė

Dr. Gabrielė Žaidytė
LR kultūros atašė Vokietijoje
Adresas: Charite str. 9, Berlynas
Telefonas: +4930 89068128
E-paštas: g.zaidyte@lrkm.lt

Photo: 
Tatjana Venclova