Vasario 16-ąją Kopenhagoje pasklis lietuviškas žodis!

Šiemet, kaip nekeista, daugybė organizacijų prisijungia prie Vasario 16-osios minėjimo. Prancūzijos lietuvių jaunimo sąjunga šia proga žada surengti chorinio kalbėjimo manifestą, o kauniečiai planuoja didžiules eitynes. Tuo tarpu Danijos Karalystės lietuvių jaunimo bendrija pristatys  „Keliaujančios knygos“  projektą, kurio tikslas supažindinti Kopenhagos gyventojus su lietuvių rašytojų kūriniais.

Šiuo projektu jaunimas mėgins prisiminti 1864–1901 metus, kuomet vyko žūtbūtinė lietuvių kova už gimtąjį žodį ir egzistenciją. Tada kovoti su lietuviškos spaudos draudimu pasiryžo daugiau nei 2000 knygnešių. Dabar šią Lietuvos istorijos atkarpą kiekvienas prisimena kupinas susižavėjimo ir susidomėjimo.

Šiandien galime būti dėkingi knygnešiams, o gal likimui, kad galime skaityti, ką tik norime šimtais kalbų, tačiau labai dažnai tam neatrandame laiko. Pasiklydę rutinoje žmonės pamiršta knygų galią ir vertę.

Jaunieji išeiviai pokštaudami save vadina  „naujųjų laikų knygnešiais“. Galbūt šiek tiek kitokiais, nes jiems nereikia bijoti žandarų, tačiau jų misija panaši. Ir tebūnie tai protestas prieš skubančią vartotojišką imperiją, kurioje nyksta žmogaus asmenybė.

Todėl šių metų vasario 16-ą dieną į Kopenhagos visuomenines erdves bus paleistos 8 lietuvių autorių knygos anglų kalba, tačiau tikimasi, kad šis projektas bus tęstinis ir prie jo prisijungs daugiau lietuvių autorių ir leidyklų.

Pagrindinė projekto mintis – palikti knygą netikėtoje viešoje vietoje, kur knygą gali atrasti ir pasiimti bet kas. Juk ne veltui sakoma, kad kartais ne žmonės renkasi knygas, o knygos išsirenka savo skaitytoją. Vėliau iš perskaičiusio knygą žmogaus tikimasi, kad jis jos kelionės neužbaigs savo dulkėtoje knygų lentynoje, o perleis tą knygą kitam pašaliečiui.

Pirmosios į Kopenhagos gatves iškeliaus Rūta Šepetys Between Shades of Gray, modernios prozos lietuvių moterų rinkinys No men, no cry, fotoalbumas An Echo of Vilnius, Laimos Vincės kūrinys Lenin’s Head on a Platter ir kitos knygos iš Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos bei  „Lietuviškų knygų“  (Books from Lithuania) organizacijos.

Neoficialiai  „Keliaujančios knygos“  projektas buvo pradėtas š. m. sausio 22-ą dieną Lietuvos Respublikos prezidentės Dalios Grybauskaitės vizito Danijoje metu. Susitikime su Danijos lietuvių jaunimo organizacijos (LYS) atstovais buvo pristatytas projektas ir įteikta pirmoji  „Keliaujanti knyga“ .

Danijos lietuvių jaunimas tikisi, kad šios knygos taps puikiomis palydovėmis kelionėse ir mielomis kompanijonėmis prie puodelio arbatos, bet kuriam užsieniečiui. Taip pat supažindins užsieniečius su kitokia, tikrąja ir gražiąja Lietuva. Kaip patys projekto organizatoriai sakė, „kol tu dar nepriklausai televizijos ir kibernetinio pasaulio zombiams, tol tavo mintys yra pabudusios ir siela gyva.“ 

Trumpai apie pačią Danijos lietuvių jaunimo organizaciją:

Bendrija buvo įkurta kovo 2 dieną 2012 metais, Kopenhagoje. Pagrindinis bendrijos tikslas – suvienyti ir atstovauti Danijoje studijuojančių ir dirbančių jaunų lietuvių interesus, rinkti ir skleisti aktualią informaciją, plėtoti verslumą prisidedant prie Lietuvos ir Danijos verslo santykių puoselėjimo.

Organizacijoje veikia  „LYS universitetas“  skatinantis jaunų Lietuvos išeivių idėjų generavimą ir įgyvendinimą, ugdantis ir tobulinantis profesinius jų gabumus vykdant praktinę veiklą, kuri sujungia jaunatvišką veržlumą ir žingeidumą su ilgamete dėstytojų patirtimi.

Bendrijos nariai aktyviai užsiima ne tik profesine, bet ir kultūrine ir socialine veikla. Prieš metus buvo suorganizuotos  „Gatvės muzikos dienos“ Kopenhagoje, kurios taip pat bus rengiamos ir šiemet. Jaunimas prisidėjo prie pasaulinės filmo  „Valentinas vienas“  premjeros, o taip pat rengia pastovius lietuvių susibūrimus žiūrint lietuvišką kiną ar keliaujant į muziejus. Taip įgyvendinant įvairius projektus ir dalyvaujant švietėjiškuose, kultūriniuose ir visuomeniniuose renginiuose, yra puoselėjamas lietuviškas identitetas, kalba ir kultūra.

Šiuo metu organizacija bendradarbiauja su lietuvių jaunimo bendrijomis pasaulyje, taip pat Lietuvos Respublikos ambasada Kopenhagoje ir kitomis tarptautinėmis organizacijomis.

LYS nariai tikisi, kad ši organizacija padės skleisti pozityvią žinią apie aktyvų ir gabų Lietuvos jaunimą, tuo pačiu formuojant teigiamą nuomonę apie Lietuvą ir Danijoje gyvenančius lietuvius.

Daugiau informacijos rasite LYS  tinklapyje: www.lys.lt

Daugiau informacijos apie „Keliaujanti knyga“  projektą ieškokite čia: www.facebook.com/LysTravelingBook?ref=hl

Panaudota nuotrauka: Morfai darbas „Seeder“  kompozicijoje su skulptūra „Knygnešys“, Kaunas