Išrinktas kūrybiškiausių lietuvių autorių knygų 12-ukas

Photo: 
Audrė Domeikaitė

Jau dešimtą kartą šiuolaikinės lietuvių literatūros mokslininkai išrinko kūrybiškiausių praėjusių metų lietuvių autorių knygų dvyliktuką.

„2012-ieji lietuvių literatūrai buvo vidutiniški metai ir ryškių favoritų nelabai galėjome išskirti, – po kasmetinio knygų aptarimo, kurio šių metų tema buvo „Iš bado šuva ir ridiką ėda?“, pabrėžė Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (LLTI) direktorius dr. Mindaugas Kvietkauskas. – Pernai sulaukėme stiprios ir vertingos poezijos – išskirčiau Rimvydo Stankevičiaus knygą Ryšys su vadaviete, pastebėjome ir eksperimentinės poezijos suklestėjimą (Gyčio Norvilo ir Artūro Valionio rinktines). Šių metų dvyliktuko išskirtinumas – net dvi dramaturgijos knygos (Mariaus Ivaškevičiaus ir Arvydo Juozaičio). Tai šiek tiek gerina bendrą vaizdą, nes prozos padėtis nėra labai džiuginanti. Nors esė žanras neblogai reprezentuojamas, visiems trims į dvyliktuką patekusiems romanams – Sigito Parulskio, Alvydo Šlepiko ir Donaldo Kajoko – kliuvo nemažai kritinių pastabų.“

„Per plauką“, anot komisijos narių, į dvyliktuką nepateko Romualdo Granausko apysaka Kai reikės nebebūti. Mano draugo gyvenimas ir mirtis, Gintaro Bleizgio Sodas, Aido Marčėno Ištrupėjusios erdvės, Sigito Gedos Freskos, Vlado Braziūno Fontes amores, dailininkės Akvilės Zavišaitės laiškų knyga Akvilė: neprašyk auksinės žuvelės plauti indų.

„Iš to srauto lietuvių autorių knygų, kuris pasirodo kasmet, tikrai vertingų, deja, yra labai nedaug. Mums teko perskaityti ne vieną šimtą knygų, iš kurių nemažai niekam nerekomenduočiau skaityti. Vidutinio lygio lektūros kasmet vis daugėja ir jokio progreso, kad lietuviai savo rašinius perkeltų verčiau į „Facebooką“ ar interneto dienoraščius, nepastebime. Lietuvoje vis dar egzistuoja garbės reikalas išleisti knygą, – apgailestavo Šiuolaikinės literatūros skyriaus vadovė doc. dr. Solveiga Daugirdaitė. – Skaitytojus aš nuoširdžiai užjaučiu, nes įsigali agresyvi reklama, viešųjų ryšių kampanijos, kurios dažnai prasilenkia su leidinio verte. Mūsų renkamas dvyliktukas – tai proga pasakyti, kad šios knygos yra vertingos ir dėl jų mums nėra gėda.“

Šiemet išrinktas kūrybiškiausių 2012 metų knygų dvyliktukas:

 • Eugenijus Ališanka, Gatvė tarp dviejų bažnyčių: esė, Vilnius: Tyto alba, 2012.
 • Vaiva Grainytė, Pekino dienoraščiai: esė, Vilnius: Vaga, 2012.
 • Marius Ivaškevičius, Išvarymas. Vieno obuolio kronika: pjesė, Vilnius: Apostrofa, 2012.
 • Arvydas Juozaitis, Gyvųjų teatras. Istorinių asmenybių dramos, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2012.
 • Donaldas Kajokas, Ežeras ir kiti jį lydintys asmenys: romanas, Vilnius: Tyto alba, 2012.
 • Vidas Morkūnas, Reportažas iš kiaušinio: apsakymai, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2012.
 • Gytis Norvilas, Išlydžių zonos: eilėraščiai, Kaunas: Kitos knygos, 2012.
 • Sigitas Parulskis, Tamsa ir partneriai: romanas, Vilnius: Alma littera, 2012.
 • Stasys Stacevičius, Stiklinė: eilėraščiai, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2012.
 • Rimvydas Stankevičius, Ryšys su vadaviete: eilėraščiai, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2012.
 • Alvydas Šlepikas, Mano vardas Marytė: romanas, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2012.
 • Artūras Valionis, Apytiksliai trys: eilėraščiai, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2012

 Kūrybiškiausios 2012 m. knygos ir LLTI premijos laureatas tradiciškai bus paskelbtas Vilniaus knygų mugėje – vasario 23 d. 13 val. Rašytojų kampe/LRT studijoje. Laureatą iš dvylikos kandidatų slaptu balsavimu renka LLTI literatūrologų vertinimo komisija. Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto premija laureatui įteikiama Vileišių rūmuose (Antakalnio g. 6), minint Kovo 11-ąją.

Parengė Audrė Domeikaitė.
15min.lt informacija

Photo: 
Audrė Domeikaitė