Susitikimai su Vilniaus knygų mugės garbės svečiu Antanu Šileika vyks ir už mugės sienų

Antanas Šileika – ryški Kanados literatūros pasaulio asmenybė, Toronto Humberio rašytojų mokyklos (The Humber School for Writers)  direktorius, aktyviai dirbantis su Kanados literatūriniais leidiniais, rašantis recenzijas ir kalbantis apie Kanados literatūrą radijo ir televizijos laidose. Paties Antano Šileikos žodžiais, kuo vyresnis jis tampa, tuo daugiau apie pasaulį rašo per lietuvišką prizmę, per mitines Lietuvos akis.

Akivaizdu, kad lietuviška ar su Lietuva susijusi lietuvių emigrantų tematika A. Šileikos kūryboje ryškiai dominuoja, tad jį neabejotinai galima laikyti tikruoju lietuviškos kultūros ir tapatybės atstovu Šiaurės Amerikoje. 

Lietuvos skaitytojams Antanas Šileika pažįstamas kaip romano Bronzinė moteris autorius. Šiemet į Vilnių rašytojas atvyksta pristatyti antrojo lietuvių kalba išleisto savo romano Pogrindis, kuriame, remiantis tikrais įvykiais ir iš dalies paties rašytojo šeimos patirtimi, pasakojama audringų pokario kovų fone užgimusi ir tragiškai pasibaigusi Luko ir Elenos meilės istorija. Tai vienas iš „tų vis dar retai Kanadoje pasirodančių romanų, kurie pasakoja apie mažai žinomą gyvenimą už buvusios Geležinės uždangos“. Galbūt tai buvo viena iš priežasčių, lėmusių, kad Pogrindis gimtojoje rašytojo Kanadoje buvo pastebėtas ir išrinktas į šios šalies geriausių 2011 metų knygų 100-uką.

Vilniuje A. Šileika susitiks su įvairaus amžiaus skaitytojais – jo laukia Vilniaus Antakalnio gimnazijos vyresniųjų klasių moksleiviai, prieš svarbų jiems susitikimą noriai kibę skaityti Pogrindį, Vilniaus universiteto studentai filologai, Vilniaus knygų mugės lankytojai, miesto jaunimas. Rašytojo dienotvarkėje numatyti susitikimai su pagrindinių Lietuvos dienraščių ir interneto portalų žurnalistais.

Vasario 20 d., trečiadienį, 11 val. Antanas Šileika, kartu su kino dokumentininku Jonu Öhmanu, susitiks su Vilniaus Antakalnio gimnazijos mokiniais ir mokytojais, o vakare nuo 19 val. rašytojas bendraus su skaitytojais neformalioje Vilniaus „Užupio kavinės“ aplinkoje (Užupio g. 2).

Vasario 21 d. , ketvirtadienį, 11 val. A. Šileika dalyvaus Virginijaus Savukyno tiesioginio LRT eterio laidoje, transliuojamoje iš „Litexpo TV studijos“.  13 val. Vilniaus universitete, Filologijos fakultete, susitiks su studentais (susitikimo iniciatorė – Kanados ambasada). 16 val. Vilniaus knygų mugės 3.2 auditorijoje, „Litexpo“ parodų centre rašytojas dalyvaus diskusijoje „Pokalbis su pokariu“, kurioje bus analizuojama, kaip pusę šimtmečio ignoruota arba ideologiškai iškraipoma Lietuvos pokario pasipriešinimo kovų tematika atsispindi šiuolaikinėje lietuvių literatūroje. Be rašytojo A. Šileikos, diskutuos kino dokumentininkas ir vertėjas Jonas Öhmanas, literatūrologė Violeta Davoliūtė, pokalbį ves istorikas Tomas Vaiseta.

Vasario 22 d. penktadienį, 17 val. Vilniaus knygų mugės 5.2 auditorijoje, „Litexpo“ parode centre, vyks leidyklos „Versus aureus“ rengiamos romano Pogrindis sutiktuvės, kuriose kalbės filosofas Leonidas Donskis, išeivijos literatūros tyrėja Dalia Kuizinienė.

Vasario 23 d., šeštadienį, 14 val. A. Šileika įsijungs į Diskusijų klubo pokalbį „Ar Hanibalą Lekterį reikėtų įtraukti į lietuvių nacionalinių herojų panteoną?“, kuriame bus keliami klausimai apie istorinės sąmonės ir tautinės savimonės mechanizmus, kuriant arba demitologizuojant herojus. Kodėl vienos asmenybės yra nepelnytai išaukštinamos, o kitos nustumiamos į kolektyvinės atminties paribius? Apie tai Vilniaus knygų mugės Forume, „Litexpo“ parodų centre, kalbėsis rašytojai Antanas Šileika ir Herkus Kunčius, literatūros mokslininkas Mindaugas Kvietkauskas, istorikas Eligijus Raila. Pokalbį ves istorikas Aurimas Švedas. 18 val. konferencijų salėje 5.3, „Litexpo“ parodų centre, Antanas Šileika dalyvaus „Versus aureus“ išleistos Leonido Donskio knygos Paralelinės tikrovės sutiktuvėse.

Lietuviškų knygų“ informacija