Bernardinai.TV. Diskusija „Pokalbis su pokariu“. Apie tai, kas skauda

Photo: 
genocid.lt

Pokaris Lietuvoje – tragiškas netekčių ir pasirinkimų metas, atvėręs ne tik kolaboravimo su okupantais galimybę, bet ir herojišką savęs atsižadėjimą vardan Tiesos ir Laisvės. Šiandien sunku įsivaizduoti tas kasdienes aplinkybes, kuriomis vyko konkretaus žmogaus apsisprendimo dilema – pasiduoti ar priešintis, nes likti nuošaly buvo tiesiog neįmanoma...

Nors partizaninis pasipriešinimas po devynerių metų (1944–1953) inirtingų kovų ginklu bei spausdintu žodžiu, neįtikėtinų žygdarbių, tragiškų išdavysčių, slapstymusi bunkeriuose bei nuožmios medžioklės buvo sunaikintas, tačiau šios istorijos nesunyko, bet sudaigino laisvės ilgesio daigus ir kitoms kartoms.

Per du Nepriklausomos Lietuvos dešimtmečius partizaninis pasipriešinimas gan plačiai analizuotas, surinkta nemažai atsiminimų bei liudijimų, išleista pačių dalyvių memuarų, sukurta keletas dokumentinių filmų bei grožinių kūrinių, spektaklių ir muzikinių darbų. Ir vis dėlto ši žaizda ir šiandien dar kraujuoja...

Neatsitiktinai šia tema vasario 21 d. Vilniaus knygų mugėje vyko diskusija „Pokalbis su pokariu“. Joje dalyvavo Kanadoje gyvenantis ir kuriantis rašytojas Antanas Šileika, kurio romanas Pogrindis neseniai pasirodė ir lietuvių kalba, vertėjas, žurnalistas ir režisierius Jonas Öhmanas, į švedų kalbą išvertęs Juozo Daumanto-Lukšos knygą Partizanai bei sukūręs filmus „Nematomas frontas“, „Smogikai“, ir Briuselyje veikiančio Konflikto ir kultūros tyrimų centro direktorė dr. Violeta Davoliūtė. Diskusijai vadovavo istorikas Tomas Vaiseta.

Diskusijos organizatorius – Tarptautinių kultūros programų centro literatūros sklaidos skyrius „Lietuviškos knygos“. Diskusiją nufilmavo Bernardinai.TV.

ŽIŪRĖTI VAIZDO ĮRAŠĄ

Diskusijos atgarsiai spaudoje:

www.delfi.lt
www.15min.lt
www.bernardinai.lt

Photo: 
genocid.lt