Apžvalgos

Laurynas Katkus. Bootleg copy

„Odė medūzoms“, vienas lengviausiai šifruojamų Lauryno Katkaus naujojo rinkinio eilėraščių, daugiau paaiškina apie patį lietuvių poetą, nei apie jo poetinį metodą. Eilėraščio pradžioje vardijama, ko šiems sutvėrimams trūksta – sudėtingumo, ryšių su kovojančiu, painiu viršutiniu pasauliu – ir kas jie iš esmės yra – „pradmenų tobulybė“.

Apie istorinės atminties spragas ir bandymus pasauliui papasakoti apie Lietuvą

Vilniaus knygų mugėje vyko diskusija „Rašymas ant sienos: Lietuvos istorija pasauliui“. Apie mokslo ir meno sąveiką, bandant prakalbinti Lietuvos istoriją, kalbėjosi lietuvių kilmės amerikiečių rašytoja Rūta Šepetys, švedų kino režisierius ir vertėjas Johnas Ohmanas, poetas, eseistas, dramaturgas Sigitas Parulskis, filologas, politikas, visuomenės ir valstybės gyvenimo aktualijų apžvalgininkas Mečys Laurinkus, istorikas, žurnalo „Naujasis židinys – Aidai“ vyriausiasis redaktorius Nerijus Šepetys. Diskusiją moderavo istorikas Aurimas Švedas.

Egzilinė (ne)tapatybė naujausioje lietuvių emigrantų literatūroje

Dr. Dalia Satkauskytė yra Šiuolaikinės literatūros skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja ir Vilniaus universiteto A. J. Greimo semiotikos ir literatūros teorijos centro docentė, kelių monografijų, metodinių priemonių, vadovėlių ir daugybės straipsnių autorė. Interesų sritys: literatūros teorija ir metodologija, lietuvių literatūros istorija, šiuolaikinė lietuvių literatūra, literatūros sociologija, semiotika, kultūros teorija ir istorija.
Skelbiame pranešimą, kuris buvo skaitytas lietuvių literatūros vertėjams skirtame seminare, Birštone. Tekstas buvo publikuotas žurnale Oikos, 2011, nr. 2.

Antanas Šimkus. 2011-ieji: subjektyvi svarbesniųjų literatūros įvykių Lietuvoje kronika

Tarkim, susitiksime po 40 metų. Kodėl gi ne? Juk gali taip atsitikti? Gal netgi tikėtina, kad tau ir man vis dar rūpės literatūra. Ir paklausi manęs: „Klausyk, o ką tu atsimeni iš 2011-ųjų literatūrinio gyvenimo?“ Ką aš tau tada pasakysiu?
Paduosiu šiuos konspektus, akinius ir tarsiu: „Skaityk!“ Kas tau beliks, atsidusi ir atsiversi...

Dalia CIDZIKAITĖ. Apsukrus buvo tas žydas Jankelis: žydo įvaizdis pokario lietuvių literatūroje

Literatūros tyrėja Dalia Cidzikaitė, doktoratą apsigynusi Valstybiniame Ilinojaus universitete Čikagoje, šiuo metu vadovauja seniausiai leidžiamam Amerikos lietuvių dienraščiui „Draugas“.
Šį pranešimą ji perskaitė Lietuvių literatūros vertėjams skirtame seminare Birštone 2011 m. spalio 1 d.

Kęstutis URBA. Vaikų literatūros apžvalga

Pranešimas, apžvelgiantis naujausias vaikų literatūros tendencijas Lietuvoje, buvo perskaitytas lietuvių literatūros vertėjų seminare Birštone 2011 metų spalio 1 dieną.

Laimantas JONUŠYS. Naujausia lietuvių rašytojų vyrų proza (2008–2011)

Šis pranešimas, trumpai apžvelgiantis įsidėmėtinus kelių pastarųjų metų Lietuvos rašytojų vyrų kūrinius, buvo perskaitytas lietuvių literatūros vertėjų seminare Birštone 2011 metų spalio 2 dieną.